Poľnohospodárstvo
Na Taiwane tvorí dôležitú časť poľnohospodárstva hlavne ryža. Ryžové polia zväčša slúžia na pokrytie potrieb ostrova a nie je výrazným vývozným artiklom.

 

Architektúra
Taiwan určite architektúrou nezaostáva. Veď sa na ňom nachádza najvyššia budova na svete TaiPei 101 ale aj množstvo iných. Napríklad aj národné divadlo, na obrázku.

C

Cestovný ruch

taiwanK cestovnému ruchu neodmysliteľne patrí aj čínska kuchyňa. Pravá čínska kuchyňa je veľmi dôležitou atrakciou na Taiwane. Hovorí sa, že Taiwan má najlepšiu čínsku kuchyňu na svete. Čínska kuchyňa sa mení podľa provincie a všeobecne ju môžeme rozdeliť na severnú a južnú. Severná je charakteristická tým, že sa používa viac oleja a jedlá sú silne ochutené octom a cesnakom. Dôležitú úlohu majú aj cestoviny. Najznámejšie zo severných kuchýň sú Pekingská Tientsin a Shantung. Južanské jedlá sú veľmi korenisté (Sečuanská a Hunanská kuchyňa) alebo zvýrazňujúce čerstvosť a jemnosť chuti (Che-kiang) a veľmi rôznorodé (Kantanská a Taiwanská kuchyňa). Pre čínske jedlá nielen výrazná chuť, ale aj farba a aróma. Každé jedlo je pripravované tak, aby lahodilo oku a povzbudilo chuť do jedla. Turisti tu majú možnosť už aj pri krátkom pobyte na Taiwane ochutnať jedlá z akejkoľvek oblasti Číny.

Čo sa týka cestovného ruchu, stojí za pozornosť najmä National Palace Museum (národné palácové múzeum). National Palace Museum sa architektonicky podobá imperialistickým palácom dynastie Čching. V zbierke je viac ako 620 000 rôznych umeleckých predmetov, ktoré majú nevyčísliteľnú cenu. Zbierka je veľmi veľká na to, aby mohla byť vystavená naraz, a preto väčšina z nich (s výnimkou tých najdôležitejších) sa stále mení. V Taipeji k ďalším turisticky zaujímavým miestam patrí Chiang Kai-shek Memorial Hall, čiže Čankajškova pamätná sála. Čankajškova pamätná sála patrí k elegantnému architektonickému štýlu dynastie Ming. Prezidenta Čankajška tam dnes môžu ľudia vidieť ako obrovskú bronzovú sochu. Blízko pamätnej sály je Národné divadlo a Národná koncertná hala. Ďalej môžete vidieť Lungshan Temple. Je to najstaršia a najnavštevovanejšia svätyňa v Taipeji. Lungshan Temple je najlepší príklad typickej čínskej architektúry. Nachádza sa v strede mesta.

hotelGrand hotel stojaci na kopci nad Taipei a riekou Keelung postavený v čínskom palácovom architektonickom štýle. je to 13-podlažná budova, v ktorej sa spája jemnosť čínskej architektúry s modernými prvkami. Ďalej je tu Konfuciova svätyňa. Táto stavba je zasvätená Konfuciovi, ktorý je tu považovaný za učiteľa všetkých generácií a takisto za niečo ako svätého alebo dokonca božstvo. 28. september ako výročie narodenia Konfucia sa oslavuje ako Deň Učiteľa s oslavami, ktoré sa odohrávajú v tejto svätyni. Z ďalších zaujímavostí sa ešte môžeme zmieniť o múzeu Dr. Sun Yat-sena, zakladateľa Čínskej republiky a hrobke martýrov (martyr's shrine – hrdinovia, ktorí položili svoj život za vlasť v rôznych vojnách). Na Taiwane sa ešte nachádza národný park Taroko Gorge, ktorý sa nachádza asi 25 km severozápadne od mestečka Hualien, pri ktorom bolo epicentrum posledného veľkého zemetrasenia na Taiwane. Skaly obopínajúce kaňon sú z mramoru a mramorové sú aj chodníky v meste Hualien. Hovorí sa, že mramor v tejto oblasti je lacnejší ako voda a vyvážajú ho aj do Japonska. Botanikov by tu zaujali najmä divorastúce biele ľalie a zoológov veľké množstvo lastovičiek, ktoré si budujú svoje hniezda v jaskyniach lemujúcich kaňon, takže pri pohľade na strop jaskyne zatvorte ústa, len tak kvôli bezpečnosti. Názov Taroko znamená v aboriginálnom jazyku silný a pekný. Ďalej sa tu nachádza národný park Kenting, v ktorom sa nachádza množstvo endemitov vo flóre aj faune.

 

© grafika a dizajn n-games